Porady

Jak zachować świeżość produktów spożywczych na długi czas?

Czy wiesz, że Polacy marnują każdego roku łącznie około 9 milionów ton jedzenia? Dane te są przerażające, tym bardziej że przecież zdajemy sobie sprawę, w jak wielu częściach świata ludzie cierpią z powodu głodu. By zminimalizować zjawisko wyrzucania produktów spożywczych, przedstawiamy wskazówki, dzięki którym te będą zachowywać dłużej świeżość.

O czym warto wiedzieć?

Polacy nie marnują jedzenia poprzez zbyteczny konsumpcjonizm. Częściej wynika to raczej z faktu nieposiadania wiedzy w zakresie odpowiedniego przechowywania jedzenia, dzięki czemu mogłyby one dłużej zachować świeżość. Efektem niedbałości o zabezpieczenie składników spożywczych jest ich psucie i wyrzucanie. Należy więc czym prędzej zmienić własne nawyki, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nie tylko zawsze świeżym, zdatnym do spożycia jedzeniem, ale także oszczędnościami finansowymi. Wystarczy tylko dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać konkretne produkty.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.kaczmarek-komponenty.pl/

Co trzymać w lodówce?

Mięso, wyroby wędliniarskie, nabiał, to zdecydowanie produkty, które należy trzymać w lodówce, a ich przydatność do spożycia to najdłużej kilka dni od zakupu. Mamy tu na myśli oczywiście produkty naturalne, bez środków konserwujących. W lodówce przechowujmy także wszelkie produkty spożywcze już napoczęte.

Kiedy lodówka jest zbędna?

Niskich temperatur nie lubią warzywa oraz owoce. Te lepiej odnajdą się w wiklinowym koszyku, dłużej zachowają tam nie tylko świeżość, ale i cenne witaminy, smak oraz aromat. W lodówce nie trzeba trzymać jedzenia sproszkowanego, w tym przypraw, ziół. Złym pomysłem będzie też przechowywana w zimnie pieczarka w płynie i w proszku oraz sosy na bazie oleju. Lodówka nie jest dobrym miejscem dla wszelkich produktów sypkich, takich jak ryże, kasze, makarony, sól oraz cukier.

Pamiętajmy także, że ważne jest nie tylko miejsce trzymania jedzenia dla utrzymania go w świeżości, ale również jego opakowanie. Produktom spożywczym raczej nie służy plastik ani foliowe torebki. Lepiej sprawdzą się lniane albo bawełniane woreczki.

Jedzenie o długiej przydatności do spożycia

Warto inwestować w jedzenie, które jest pakowane w małe porcje albo oferowane jest w postaci, w której jego przydatność do spożycia ma długą datę. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele produktów w proszku, ciekawostką jest między innymi ocet w proszku, który posiada dokładnie te same właściwości, smak i aromat, co ten w płynie. Dobry wybór to również wszelkie przyprawy proszkowane, zioła, jakościowe sery czy sosy. Zwracajmy oczywiście uwagę na skład, by te nie zawierały sztucznych barwników, aromatów i innych konserwantów.

W naszej kuchni powinny znaleźć się również koncentraty soków oraz weki. Sama pasteryzacja jest zresztą świetnym rozwiązaniem dla wydłużenia świeżości dań. Co więcej, takie nie muszą być nawet przechowywane w lodówce.

Dbanie o odpowiednie przechowywanie nie jest trudne, a pierwsze zalety zmiany swoich nowych nawyków zauważysz już po kilku dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *