Przepisy

Olejek sosnowy

Olejek sosnowy pozyskuje się z sosnowych igieł, szyszek i gałązek, przede wszystkim odmiany Pinus Silvestris, które porastają w północnej części starego kontynentu i Azji. Jego działanie docenili już dawno medycy, chemicy i kosmetolodzy. Okazuje się, że olejek z sosny działa rozgrzewająco i wpływa na ogólna odporność organizmu.

Co ciekawe, to nie jedyne właściwości tej substancji. Z sosny pozyskuje się także olejek terpentynowy, który jest korzystny w ramach walki z trudnymi plamami. Jak widać, sosna jest drzewem, które wykorzystuje się nie tylko w ziołolecznictwie, ale również branży chemicznej.

Działanie olejku sosnowego

Olejek sosnowy, który poleca się w ramach leczenia naturalnego, posiada szereg właściwości. Przede wszystkim działa rozgrzewająco, więc można go z powodzeniem stosować jako dodatek do kąpieli czy masażu. Lekarze polecają go przede wszystkim w celu zwalczania przeziębienia czy grypy jak również przy chorobach górnych dróg oddechowych – wtedy najbardziej korzystne będą inhalacje, które działają nie tylko przeciwbólowo, ale też antyseptycznie i wykrztuśnie. Olejek sosnowy mogą też stosować pacjenci chorzy na astmę jednak należy pamiętać, że jego nadmierne używanie może przyczynić się do niwelowania skuteczności leków farmakologicznych.

Masaże z wykorzystaniem olejku sosnowego, świetnie zmiękczą skórę i sprawią, że ta będzie pozbawiona cellulitu. Co więcej, olejek z sosny będzie działał też przeciwobrzękowo i przeciwbólowo – właśnie, dlatego powinny z nich korzystać osoby cierpiące na napięcie mięśniowe i nerwobóle.

Ponieważ olejek sosnowy może uczulić bądź podrażnić skórę, nie można stosować go bezpośrednio na nią ani w dużych ilościach. Do napełnionej wodą wanny warto wlać jedynie kilka kropli (należy dokładnie rozprowadzić go pod bieżącą wodą. Taka sama ilość wystarczy, jeśli chcemy wykorzystać go do masażu – może być jedynie dodatkiem do balsamu czy oleju, który stosowany będzie podczas masowania poszczególnych partii ciała.

Jeśli chcemy udrożnić drogi oddechowe czy zniwelować ból zatok, warto zastosować inhalację. Do miski z gorącą wodą wystarczy wlać 2-3 krople olejku i tak przyrządzony napar wdychać pod przykryciem ręcznika – inhalacja nie może trwać dłużej niż 30 minut.

Przed zastosowaniem inhalacji, z konsultacji lekarskiej powinni jednak skorzystać pacjenci, którzy cierpią na astmę, gruźlicę, mają zaburzenia krążenia czy borykają się z wysoką gorączką. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest na pewno ciąża i karmienie piersią. Z właściwości olejku nie powinny też korzystać dzieci do 12-go roku życia.

Olejek z sosny ma również szerokie zastosowanie odświeżające, jakże często jest przecież głównym aromatem zapachowych świeczek, odświeżaczy powietrza, zapachów samochodowych i kosmetyków. Aromat sosny odpręża, pobudza i niweluje brzydkie zapachy.

Działanie olejku terpentynowego

Jak wspomnieliśmy na początku, z sosny można pozyskiwać również olejek terpentynowy, który zresztą niegdyś również wykorzystywano jako środek nacierający, do rozgrzewania ciała. Dzisiaj stosuje się go przede wszystkim do usuwania trudnych plam. Korzystają z niego również artyści jak i pracownicy branży budowlanej – jako płyn do konserwacji obrazów czy rozpuszczalnik do farb.

3 komentarze do “Olejek sosnowy

  • Zainteresował mnie ten artykuł i chciałam kupić ten olejek lecz nie mogę go nigdzie znaleźć. Czy da radę go wytworzyć samemu w jakiś tani sposób?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *