Porady

Kawa czy herbata – ulubione napoje Polaków

Kawa i herbata to bezwzględnie najpopularniejsze napoje wśród dorosłych Polaków. Pijamy jednak więcej naparu z liści herbaty czy czarnego trunku? Statystyki jasno wskazują, że istnieje tylko niewielka granica pomiędzy częstotliwością wyboru każdego napoju.

Filiżanka herbaty zimą i kawa o poranku

Okazuje się, że aż 51% dorosłych Polaków woli herbatę. Wynika z tego, że istnieje tylko bardzo niewielka różnica, jeśli weźmiemy pod uwagę popularność kawy. Czy wiesz, że każdy Polak wypija rocznie napar aż z jednego kilograma liści herbaty? Dla porównania więcej tego napoju piją tylko Irlandczycy oraz Anglicy.

Statystyki podają jednocześnie, że przeciętny, dorosły Polak wypija nawet 95 litrów każdy w ciągu jednego roku. Miłośnik „małej czarnej” pije średnio trzy filiżanki tego napoju dziennie.

Herbatą raczymy się raczej w godzinach popołudniowych oraz wieczorami, jej zwolennicy przyznają, że działa rozgrzewająco, jest idealna na zimowe wieczory. Okazuje się jednak, że herbata sprawdza się równie dobrze latem – można pić ją schłodzoną, a wręcz mrożoną. W ulubionej wersji jest z plasterkiem cytryny albo sokiem malinowym.

Kawę pijamy rankiem, bo dodaje nam energii i pobudza do działania, w pracy oraz na spotkaniach służbowych i w gronie przyjaciół. Poobiednia filiżanka kawy również jest standardem.

Jakość kawy i herbaty

O ile nie zwracamy zbytnio uwagi na jakość herbaty, a doceniamy raczej jej smak, tak w przypadku czarnego napoju jest zupełnie inaczej. Wybieramy najczęściej włoskie kawy ziarniste, chętnie pijemy kawę z ekspresu. Najlepsze włoskie kawy cenimy nie tylko za smak, ale i aromat. Co ciekawe, o ile jeszcze do niedawna najchętniej robiliśmy bądź zamawialiśmy lekką cappuccino albo latte, tak dzisiaj stawiamy na mocne espresso. Ten rodzaj napoju jest niezwykle esencjonalny, idealny na poranną pobudkę.

Jesteśmy w stanie zapłacić więcej za dobrą kawę, aniżeli herbatę. Włoska kawa ziarnista jest częściej wybierana niż na przykład mocna angielska herbata. Nie ma wątpliwości, że jesteśmy większymi smakoszami, jeśli zwrócimy uwagę na kawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *