Zdrowie i Uroda

Haluksy – czym są i jak je leczymy?

Zniekształcenie dużego palca u stopy to problem, z którym mierzy się wiele kobiet. Haluksy są nieestetyczne, a przy okazji wywołują dyskomfort i ból. Jeżeli nie będziemy walczyć z tą dolegliwością, deformacje się pogłębią. Czym są haluksy i jak z nimi walczyć?

Haluksy – objawy

Wykoślawienie palucha to pierwszy zauważalny objaw haluksów. Nadmiernie obciążony paluch rotuje ku zewnętrznej części stopy. Podobnie dzieje się ze śródstopiem, które przechyla się do środka. Często spotykane są zniekształcenia pozostałych palców. Na początku deformacje są bezbolesne, jednak z czasem pojawiają się zaczerwienienie i ból.

Jak wyleczyć haluksy?

Chcąc leczyć haluksy domowym sposobem, najlepiej wykonywać ćwiczenia fizyczne przeciwdziałające płaskostopiu. Stawanie na krawędziach stóp, naprzemienne przenoszenie ciężaru ciała na palce i pięty czy odciąganie palucha jak najdalej od sąsiadującego palca to tylko niektóre z nich. Pamiętajmy, że choć gimnastyka jest wskazana, nie rozwiąże ona w pełni problemu. Warto zwrócić się do ortopedy, który skieruje nas na fizykoterapię, doradzi wybór wkładek ortopedycznych lub innych środków korygujących ustawienie stóp.

W razie poważniejszych dolegliwości miejscem, do którego należy się udać, jest poradnia urazowo ortopedyczna. Warszawa to miasto, w którym znajdziemy wiele placówek tego typu. Kierując się po specjalistyczną pomoc, możemy zdecydować się na usuwanie haluksów. Zabieg polega na korekcji niewłaściwie ułożonych stawów i umożliwia w miarę szybki powrót do całkowitej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *