Czy domowa prasa do oleju to coś, co musisz mieć? Prasa Yoda – opinie
Oleje tłoczone na zimno i przygotowywane we własnym zakresie, coraz częściej goszczą w kuchniach wielu Polaków. Jest to bardzo ważna informacja, gdyż tłuszcze są jednym z istotniejszych składników naszej codziennej diety. Wydobywanie oleju z nasion roślin oleistych nie jest łatwym zadaniem oraz wymaga dużej siły. Dlatego, jak można samodzielnie wytłoczyć olej i korzystać z jego naturalnego i pozbawionego chemii smaku.
Domowa prasa do oleju
Jeśli zrobimy przegląd marek, które produkują domowe prasy to oleju, szybko odkryjemy, ze jedną z popularnych marek jest Yoda, która pozwala na tłoczenie oleju w niskiej temperaturze. Korzystając z jej mocy, możemy uzyskać miedzy 80-90% oleju, w zależności od rodzaju produktu. Dzięki opisywanemu urządzeniu możemy przygotować w zaciszu domowym olej z nasion słonecznika, olej z pestek winogron, orzechów włoskich, orzechów ziemnych, orzechów nerkowca, migdałów, sezamu, suszonych oliwek, nasion rzepaku, nasion kolendry czy konopi.
Prasa domowa Yoda – opinie
Warto pamiętać, że domowa prasa do oleju Yoda to w pełni nowoczesne, estetycznie wykonane urządzenie, dostępne w trzech wariantach kolorystycznych. Jest wyposażona w duży wyświetlacz, dzięki któremu możemy dokładnie zobaczyć wszystkie opcje, z których możemy wytłoczyć olej, czy komunikaty dostępne w trakcie procesu wytłaczania. Jako element wyposażenia otrzymujemy również pojemnik na odpady, pojemnik na wytłoczony olej wraz z sitkiem, klucz, wycior i rękawicę kuchenną. Dostępna jest także instrukcja w języku polskim i gwarancja.
W jaki sposób działa domowa prasa do oleju?
Dzięki dużej mocy prasy dochodzi do tłoczenia oleju za pomocą zgniatania nasion. Powstały olej powstaje w wyniku mechanicznego miażdżenia, bez konserwantów i sztucznych barwników. W sytuacji, gdy maszyna skończy proces wytłaczania, samodzielnie się wyłącza, dzięki czemu w trakcie możemy oddać się innym domowym obowiązkom.
Czy domowa prasa Yoda jest wydajnym urządzeniem?
Wszystko zależy od jakości produktu, z którego chcemy wycisnąć olej. Jednak z 1 kg pestek słonecznika możemy uzyskać około pół litra oleju wytłoczonego na zimno. Należy pamiętać, że dodatkowo otrzymujemy około 40 dag wytłoków, które nie stanowią produktu, który możemy nazwać odpadami, a doskonale sprawdzą się jako mąka. Dzięki takiemu ekologicznemu podejściu nic się nie marnuje i jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać produkt. Wytłoki pozwolą nam na eksperymentowanie i w kuchni i szukania dodatkowego zastosowania, co może poszerzyć nasze umiejętności kulinarne.