Przepisy

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Mówi się, że dieta śródziemnomorska to jedna z najzdrowszych diet na całym świecie. Wpływ na to ma przede wszystkim bogactwo ryb i owoców morza oraz owoców i warzyw. Dieta tego rodzaju pozwala nie tylko dostarczać cały, niezbędny komplet witamin i minerałów, ale również utrzymać sylwetkę w nienagannym stanie.

Co więcej, potrawy, które dostarczają cenne ilości tłuszczów nienasyconych, mają niebagatelny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Dieta tego rodzaju, jeśli tylko stosowana jest w długim okresie czasu, pozwala usprawnić koncentrację uwagi, poprawia procesy pamięci, niweluje ryzyko powstawania groźnych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, alzheimer. Dieta śródziemnomorska polecana jest wszystkim, którzy chcą zadbać o własne zdrowie, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Lekarze zalecają ją przede wszystkim pacjentom, którzy zmagają się z nazbyt wysokim poziomem cholesterolu czy nadciśnieniem.

Wdawałoby się, że w Polsce napotkać można pewne trudności, jeśli tylko ktoś chce każdego dnia stosować dietę śródziemnomorską. Wpływ na to mogłoby mieć chociażby położenie terytorialne kraju a przez to, nie tak łatwa dostępność ryb, owoców morza czy owoców cytrusowych. Nic bardziej mylnego, bowiem na sklepowych półkach znajdziemy dzisiaj wszystko, co jest nam niezbędne. Ponadto, stosowanie tejże diety każdego dnia nie jest wcale droższe od tej tradycyjnej, polskiej.

Jeśli ktoś nie ma natomiast czasu na długie zakupy a tym bardziej przyrządzanie nierzadko skomplikowanych potraw w myśl tejże diety, idealnym rozwiązaniem jest catering dietetyczny. Dzięki tej usłudze, pod wskazany adres zostanie nam dostarczonych 5 posiłków każdego dnia. Potrawy trafią do nas o określonej godzinie, będą zawsze świeże w odpowiednich opakowaniach. Dnia będą urozmaicone a ich kompozycja zawierać będzie niezbędną ilość wszelkich wartości odżywczych. Aby się o tym przekonać, wystarczy przeczytać przykładowe menu: na śniadanie owsianka z łososiem i awokado, kotleciki z ruccoli czy kasza jaglana z figami. Na obiad proponuje się zaś grillowaną pierś z indyka bądź pieczoną rybę z batatami a na kolację sałatkę z grillowanych warzyw, ryż po tajsku oraz szpinakowe sakiewki. Prawda, że brzmi pysznie?

Warto dodać, że dieta śródziemnomorska jest nie tylko zdrowa, ale i pomocna w odchudzaniu. Raczej stroni się w jej przypadku od dań smażonych w głębokim tłuszczu i sosów. Wysokokaloryczne dania zastępują nierzadko potrawy grillowane i pieczone. Uznaje się, że osób regularnie stosujące właśnie tą dietę, zjadają każdego dnia nawet 0,5 kg owoców. Dla przykładu, przeciętny Polak zjada ich aż 5 razy mniej. Co więcej, dietetycy wraz z naukowcami dokonali jeszcze jednego odkrycia. Okazuje się, że mieszkańcy krajów śródziemnomorskich żyją znacznie dłużej od nas i praktycznie nie chorują na choroby układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę.

Dietetycy, którzy opracowują indywidualne diety w cateringach dietetycznych potwierdzają, iż chcąc zauważyć chociażby minimalne efekty związane z poprawą naszego zdrowia, wyglądu czy samopoczucia, należałoby nieprzerwanie spożywać dania typowe dla kuchni śródziemnomorskiej przez minimum 6 tygodni, najlepiej włączyć ją do swojego stałego menu.

 

2 komentarze do “Na czym polega dieta śródziemnomorska?

  • Dieta jest przepyszna zwłaszcza w zimie gdy szaro za oknem. Jednak warto też zwrócić uwagę na gatunek podczas zakupu krewetek czy kalmarów bo można się nadziać.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *