Zdrowie i Uroda

Infekcje przewodu pokarmowego u dzieci – właściwa diagnostyka

Lato to dla dzieci czas wakacji, kiedy więcej aktywności realizowanych jest na dworze, a także częściej się podróżuje. W związku z podróżami, czyli zmianami zarówno miejsca ale i żywienia, a także ogólnego trybu dnia, zmienia się również ekspozycja na czynniki infekcyjne. Przy dalekich podróżach, szczególnie do krajów tropikalnych, egzotycznych organizm narażony jest na działanie nieco innych drobnoustrojów niż znane mu są na co dzień. Bardzo często, zwłaszcza przy podróżach z dzieckiem pojawiają się infekcje przewodu pokarmowego. W przypadku dzieci, zarówno poprzez żywienie jak i korzystanie z kąpielisk może dojść do zakażenia patogenami lub kolonizacji przewodu pokarmowego pasożytami. Niezbędnymi zasadami profilaktyki jest mycie rąk przed jedzeniem, a także mycie samych produktów spożywczych i właściwa ich obróbka termiczna. Jeśli jednak dojdzie do infekcji pasożytniczej konieczna jest odpowiednia diagnostyka, czyli badanie stolca.

Badanie kału u dziecka

Badanie kału u dzieci nie różni się znacząco od badania kału u dorosłych. W przypadku małych dzieci, najważniejsze jest prawidłowe pobranie materiału do badania. Jeśli dziecko jest pieluszkowane, należy pobrać materiał do badania stolca tak, aby nie miał kontaktu z moczem, a kontakt z pieluszką nie był zbyt długi. U małych dzieci, natychmiastowe wykonanie właściwej diagnostyki jest kluczowe, ze względu na ryzyko czy powikłania jakie niesie trwająca infekcja (np. odwodnienie). Niestety, zakażenia pasożytnicze charakteryzują się niespecyficznymi objawami, utrudniającymi podjęcie decyzji o badaniu kału. Mogą to być: bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, chroniczne zmęczenie, utrata wagi, ból głowy nieznanego pochodzenia, bóle stawów i mięśni, brak lub wzmożony apetyt, problemy skórne, obniżona odporność, drażliwość lub apatia.

Badanie kału na pasożyty niesie ze sobą wiarygodną informację o zakażeniu, a także czynniku mogącym odpowiadać za infekcję, co pomoże dopasować odpowiednie lecznie. Badanie kału na pasożyty w Instytucie Mikroekologii nie wymaga zbierania materiału przez kilka dni. Dzięki pobraniu próbki do badania kału z 5 miejsc, badanie jest szybsze w wykonaniu. Badanie kału na pasożyty oprócz diagnostyki mikroskopowej, której czułość waha się od 70-80% obejmuje również diagnostykę ELISA, wysokoczułą i precyzyjną. Uzupełnienie tego rodzaju badania kału o wspomnianą metodę zwiększa czułość (nawet do 99%) i dokładność badania, umożliwiając wykrycie np. pierwotniaków czy drobnych organizmów. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, szczególnie po ekspozycji na surową żywność (głównie mięso, ryby), czy nieumyte owoce i warzywa, może być to infekcja pasożytnicza-wykonaj badanie kału na pasożyty. Cena badania wynosi 170 zł i nie obejmuje kosztów związanych z wysyłką zestawu i materiału.

Badanie kału na pasożyty nie wymaga umówienia się do placówki na konkretny termin, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Stacjonarnie, zarówno w Poznaniu jak i Warszawie jest przyjmowany materiał do badania kału na pasożyty. Cena badania w obu placówkach jest jednakowa. Jeśli zdecydujesz się na wysyłkę materiału pocztą do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu do ceny badania musisz doliczyć koszty przesyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *